Kõik õpimeetodid

Head mõtted sünnivad kohvikus – maailmakohvikus

Maailmakohvik (world café) on lihtne viis tuua kokku inimesi, et arutleda neile oluliste teemade ja küsimuste üle luues sellega ühist teadmist. Kohviku toimimise eelduseks on, et inimesed soovivad rääkida ja oma mõtteid jagada sellest, mis neile korda läheb. Maailmakohviku läbiv idee on, et ühistes vestlustes, liikudes ühest lauast teise, sünnivad head mõtted ja uued ideed.

Kirjeldus:

Osalejad seavad end lauade ümber sisse. Kohviku eestvedaja loob sooja ja avatud õhkkonna. Alguses võib taustaks mängida muusika. Tehakse sissejuhatus kohvikusse ning räägitakse, milline on kohviku teema ja mis hakkab toimuma. Kohviku teema valitakse vastavalt eesmärgile (nt kogemuskohvik, kui soovitakse väärt kogemust jagada; visioonikohvik, kui luua organisatsioonile uut tulevikunägemust).
Osalejatele esitatakse arutlemiseks üks küsimus, mille kestvuseks on 20-25 minutit. Seejärel valitakse igast lauast peremees või -naine, kes jääb lauda vestluse võõrustajaks. Teised leiavad endale uue laua. Tehakse vestlusest kokkuvõte, iga lauda juurdetulija saab veel mõtteid lisada/täiendada. Sageli jagatakse seejärel ka suurel ringis kõlama jäänud olulisemaid mõtteid. Seejärel vestlusringid jätkuvad juba uutel teemaga seotud küsimustel (2-3 ringi). Lõpuks tehakse olulisematest kõlamajäänud mõtetest kokkuvõtted.

Kohvikus on oma kohvikuetikett, millest samuti alguses tuleks rääkida:
* osale aktiivselt
* jaga oma mõtteid
* kuula selleks, et mõista
* anna oma panus mõtete ja kogemuste näol
* ühenda ideid omavahel
* ole mänguline, soovi korral kritselda ja joonista!

Palju juhiseid ja materjale leiad siit: http://www.theworldcafe.com/

Vahendid: piisavalt suur ja avar ruum. Väikesed ümmargused lauad, kuhu mahub 3-4 inimest. Laua peal paberid ja kirjutusvahendid. Sobivad küünlad, lillevaasid.

Võimalikud raskuskohad rakendamisel: kindlasti on raske kohe alguses saada inimesi rääkima. Seega peaks esimene küsimus olema midagi sellist, millega isikliku kogemuse pinnalt on mingi seos. Ja kui kohvik elavneb, on raske peatuda ja vestlusi peatuma suunata. Olulisel kohal on head küsimused, mis innustavad inimesi panustama.

Modifikatsioone: inimeste arv ümber laua võib olla ka suurem, liiga suur grupp aga takistab kõigil osalemast. Võimalus on istuda ka maas, nt patjadel.

Skip to toolbar