Kõik õpimeetodid

Sidrunid

See on jäälõhkumise harjutus, mis tutvustab individuaalseid erinevusi. Seda võib kasutada sissejuhatuseks stereotüüpe, erinevusi ja võrdseid võimalusi käsitletavatele teemadele.

Kirjeldus:

1. Andke igale grupi liikmele üks sidrun.
2. Paluge kõigil oma sidrunit lähemalt uurida, otsida erilisi tundemärke ja kompida sidruni koort.
3. Julgustage kõiki oma sidrunile nime panema, et neid isikupärasemaks teha.
4. Andke eelnevateks etappideks 5 minutit aega ja koguge siis kõik sidrunid kokku kandekotti. Raputage seda, et sidrunid segi ajada.
5. Laotage sidrunid grupi ette põrandale laiali.
6. Paluge igaühel kordamööda tulla ja oma sidrun üles otsida.
7. Kui tekib vaidlus selle üle, kellele sidrun kuulub, püüdke aidata otsust langetada, aga kui ikka ei suudeta omanikku tuvastada, pange see sidrun kõrvale. Sellise vaidluse korral peaks lõpus jääma üks sidrun ja üks sidrunita inimene, kes teineteist leiavad. Kuid ilmselt avastate üllatusega, et enamus inimesi tunneb oma sidruni kergesti ära. Kui kõik inimesed on oma sidrunid leidnud, võite alustada arutelu. Kui kindlad on nad selles, et nad õige sidruni võtsid? Kuidas nad vahet tegid? Julgustage neid otsima paralleele selle harjutuse ja inimeste eristamise vahel. Uurige stereotüüpe: kas kõik sidrunid on ühte värvi? Kas nad on kõik sama kujuga? Võrrelge seda stereotüüpidega, mis on erinevatel kultuuridel, rassidel ja sugudel. Mida see grupile tähendab? Teie hinnang sellele protsessile ja esile kerkinud probleemid aitavad teil ette valmistada edasisi teemakäsitlusi (sessioone) erinevuste ja võrdsete võimaluste teemadel.

Autor/allikas: Rahvuslik Noorteagentuur (NYA)

Vahendid: piisavalt sidruneid, et jätkuks kõigile grupi liikmetele, kandekott

Skip to toolbar